Wśród starych klasztornych receptur można znaleźć wiele wspaniałych przepisów na przywrócenie zdrowia w sposób naturalny. Dość uniwersalnym przepisem stosowanym na wszelakie dolegliwości jest macerat z owsa. Najbardziej znany jako niesamowity detoks wątroby i całego organizmu. Można go nazwać dwuetapową kuracją wiosenną, gdzie pierwszy etap to oczyszczanie organizmu, a drugi wzmocnienie, regeneracja i odbudowa sił witalnych. Prosty, bardzo skuteczny, wręcz genialny. Można go zastosować o każdej porze roku ale na wiosnę jest wręcz obowiązkowy.
W klasztorach prawosławnych stosuje się w czasie wielkiego postu. Siostry twierdzą, że sprawdza się nie tylko na oczyszczanie, lecz także przy frustracjach nerwowych i melancholii. My zwykle nie używamy takich pojęć jak frustracja nerwowa, tylko mówimy na ten stan, że ktoś jest wkurzony, zdenerwowany, nabuzowany lub zagubiony. Zaś melancholia w tłumaczeniu na bardziej zrozumiały nowoczesny język oznacza depresje lub stany depresyjne.
Owies w medycynie naturalny stosuje się zarówno do wewnątrz jak i zewnętrznie w formie płukań oraz okładów. Ziarna zawierają błonnik, liczne aminokwasy oraz składniki witaminowo mineralne, takie jak witaminy z grupy B, witaminę E, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, cynk, miedź i krzem. Są też źródłem polifenoli, beta glukanów, licznych związków bioaktywnych o właściwościach przeciwutleniających. Nie przypadkowo okrzyknięto go mianem królewskiego zboża.
Działanie klasztornej kuracji dwuetapowej:
– oczyszcza i regeneruje wątrobę,
– wspomaga pracę pęcherzyka żółciowego i wydalanie żółci,
– usprawnia pracę jelit,
– pomaga w oczyszczaniu nerek ze złogów,
– wzmacnia organizm,
– poprawia formułę krwi,
– obniża poziom cholesterolu,
– reguluje poziom cukru we krwi,
– wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego,
– wzmacnia odporność,
– działa przeciwzapalnie na wszystkie śluzówki,
– pomaga w oczyszczaniu organizmu ze śluzu,
– poprawia formułę krwi,
– wspomaga zdrowie kości i chrząstek,
– poprawia kondycje skóry i włosów,
– wycisza układ nerwowy,
– wspomaga układ hormonalny kobiet, szczególnie w okresie menopauzy,
– wspomaga układ hormonalny mężczyzn, reguluje pracę prostaty, wzmaga potencje,
– przyspiesza metabolizm, wspiera proces odchudzania.
Patrząc na wskazania do zastosowania tej kuracji oraz jej działanie na organizm, można ją doradzić prawie każdej osobie, z wyjątkiem nielicznych przeciwwskazań, o których napiszę na końcu.
Ważna jest technologia przyrządzenia tego napoju, dlatego opiszę ją krok po kroku.
Etap 1 – oczyszczanie.
Składniki: woda i owies. Na kuracje oczyszczającą będzie nam potrzebne około 1 kg owsa, patki owsiane nie nadają się do kuracji. Cale ziarna owsa zawierają więcej wymienionych wcześniej składników. Spożywanie takiego napoju będzie bardzo dobre dla osób z problemami układu pokarmowego oraz z cukrzyca jak również tych, którzy chcą zrzucić parę zbędnych kilogramów.
Musimy mieć dobrej jakości ziarna owsa. Można je kupić w sklepach ze zdrową żywnością lub od producentów nasion przeznaczonych do produkcji kiełek i mikro liści.
1. Zaczynamy przygotowanie rano. Bierzemy 5 łyżek owsa, to około 80 g i dokładnie płuczemy pod wodą bieżącą. Dobrej jakości produkt będzie czysty, ale i tak trzeba go przepłukać.
2. Umyte ziarno przekładamy do miski i zalewamy czysta przegotowaną wystudzoną wodą na 10-12 godzin. W tym czasie zmniejszy się zawartość składników antyodżywczych, i aktywują się składniki odżywcze i bioaktywne – ziarno zacznie się budzić do życia.
3. Wieczorem po 10-12 godzinach namaczania zobaczymy, że owies delikatnie spęczniał. Przecedzamy ziarna. Ta woda nam nie jest potrzebna, można nią podlać kwiaty.
4. Natomiast owies trzeba zmielić w blenderze, dolewając gorącą wodę, ale nie wrzątek. Temperatura wody powinna być około 70-80 stopni. Na 5 łyżek owsa, które namaczaliśmy, potrzeba 1 litr wody. I blendujemy. Chodzi o to, by zniszczyć strukturę ziarna i wydobyć z niego jak najwięcej składników odżywczych.
5. Przelewamy wszystko do termosu i zostawiamy na kolejne 12 godzin.
6. Rano następnego dnia nasz napój gotowy – jest to macerat owsiany o bardzo mocnym działaniu oczyszczającym. Przecedzamy go przez sito, przelewamy do szklanej karafki lub słoika. Z 5 łyżek owsa oraz litra wody wyjdzie nam około 700 ml maceratu, resztę płynu wchłaniają nasiona. Gotowy napój nie musimy przechowywać w lodówce, zostawiamy na blacie w temperaturze pokojowej, byle nie na słońcu.
7. Jest to dawka na jeden dzień. Pić małymi porcjami po 100 – 150 ml. Pierwsza dawka rano na czczo, pozostałe w ciągu dnia przed posiłkiem lub między posiłkami, nie od razu po jedzeniu. Jeśli w pewnym momencie pojawia się mocny dyskomfort i niekorzystne objawy od strony układu pokarmowego, to trzeba zmniejszyć dawkę, a porcje 700 ml maceratu wypić w ciągu 2-3 dni, a nie jednego. W tym przypadku macerat trzeba przechować w lodówce, inaczej się zepsuje.
8. By zachować ciągłość kuracji oczyszczającej, która powinna trwać 14 dni, w momencie kiedy uzyskamy gotowy napój do spożywania, namaczamy kolejną porcje ziaren owsa. Powtarzamy wszystkie kroki od początku: płuczemy ziarna, namaczamy w zimnej wodzie, miksujemy i namaczamy w gorącej wodzie w termosie, przecedzamy. W ten sposób codziennie rano będziemy mieli kolejną świeżą porcję.
Na tym można zakończyć kurację, ale jednak warto po detoksie, zrobić kontynuacje i zastosować drugi etap, by dobrze odżywić komórki i „obudzić” organizm po zimie, tak jak cala natura budzi się do życia na wiosnę. Drugi etap kuracji szczególnie jest polecany osobom osłabionym, często chorującym, cierpiących na wiosenną awitaminozę lub anemią, odczuwającym brak energii, po długim leczeniu farmakologicznym oraz przy chronicznych chorobach narządów wewnętrznych.
Etap 2 – odżywianie i wzmocnienie.
Składniki: woda, owies, świeże lub mrożone jagody, miód naturalny. Przez całą kurację 14 tygodniową na tym etapie będziemy potrzebowali tylko 300 g owsa.
Podstawowy macerat z owsa przygotowujemy w ten sam sposób jak na etapie detoksu, ale są dodatki i pijemy inaczej.
Wypijamy tylko 1 szklankę napoju dziennie. Dlatego porcji przyrządzonej z 5 łyżek ziaren owsa i 1 litra wody starczy na 4 dni. Macerat po zrobieniu trzymamy w lodówce.
1. Bierzemy ¼ część przyrządzonej porcji maceratu, dodajemy 1 garść jagód i blendujemy. To mogą być borówki amerykańskie, jagoda kamczacka, maliny, porzeczka czy aronia.
Spożywając aronie, trzeba pamiętać, że mocno obniża ciśnienie, dlatego wskazana jest osobom z normalnym ciśnienie i nadciśnieniowcom. Osobom ze skłonnością do niskiego ciśnienia lepiej wybierać inne jagody. Jagody są źródłem witamin, minerałów, bioflawonoidów, antyoksydantów i całego bogactwa innych składników biologicznych ważnych dla zdrowia.
Do leczniczego koktajlu można wykorzystać jagody świeże lub mrożone.
2. Zwykle taki napój jest zimny, nawet jeśli nie były wykorzystane w nim mrożone jagody.
By nie spożywać zimnego koktajlu, który spowalnia procesy metaboliczne, trzeba go ocieplić, dodając trochę ciepłej przygotowanej wody.
3. Teraz do lekko ciepłego napoju dodajemy 1 łyżeczkę miodu naturalnego, który oprócz kolejnej porcji witamin, minerałów, bioflawonoidów dostarczy organizmowi cennych enzymów.
Teraz nasz eliksir jest gotowy. Można go wypić naraz rano na czczo lub podzielić na 2 porcję, wypijając drugą 15-20 minut przed obiadem.
Przeciwskazania:
– Podstawowym przeciwskazaniem, jak w każdej kuracji, jest ewentualna reakcja alergiczna na któryś ze składników kuracji.
– Kobiety w ciąży nie powinny stosować żadnych kuracji detoksykujących, dlatego z oczyszczaniem owsem tez powinny się powstrzymać.
– Nie zważając na to, że owies bardzo dobrze działa na układ pokarmowy i stany zapalne żołądka oraz jelit, przeciwskazaniem jest ostry stan zapalny trzustki.
– Kolejną grupą osób, komu nie poleca się taka kuracja, to ludzie w celiakią lub mocną nietolerancją glutenu.
Chociaż owies naturalnie jest zbożem niezawierającym gluten, może być nim zanieczyszczony w procesie zbiorów i przetwarzania.
Oglądnij wideo na moim kanale w omawianym temacie i jak przyrządzam taki macerat: