Krążenie mózgowe

Jak poprawić krążenie mózgowe, by uniknąć poważnych problemów

Z wiekiem nasze naczynia krwionośne stają się słabsze i często zwężone, zaburzając krążenie mózgowe.

Krążenie mózgoweU jednych osób jest to związane ze stanami chorobowymi, takimi jak miażdżyca, u innych zwężenia wynika z ciągłego stresu, wywołującego skurcz naczyń.
Te wszystkie problemy prowadzą do niedotlenienia tkanek i powstawaniu problemów zdrowotnych.
Inne powody to zaburzenia poziomu ciśnienia, zarówno nadciśnienie, jak i niedociśnienie.

Przy występowaniu nadciśnienia, bólu głowy lub stresującej sytuacji, warto wypróbować skuteczną metodę na szybkie dotlenienie mózgu. Polega ona na prostych krótkich ruchach głową oraz uciskaniu odpowiednich punków, odblokowujących przepływ krwi w naczyniach.
Dokładnie te ćwiczenia prezentuję w jednym z filmów na kanale.  Znajdziesz je na końcu tego wpisu.
Konieczne poznaj ten sposób i stosuj w czasie stresu, bólu głowy lub odczuciu zmęczenia, które mogą wskazywać na ogólne niedotlenienie organizmu.
Długotrwałe lub częste niedotlenienie mózgu może prowadzić do poważnych zmian, takich jak rozwój choroby Parkinsona, Alzheimera, pogorszenie wzroku, słuchu czy szumy uszne.
Jeśli chodzi o szumy uszne, to o sposobach radzenia sobie z tym uciążliwym problemem również mówiłam w filmach na moim kanale – zachęcam do obejrzenia!

 

Metody poprawy krążenia mózgowego

Oddychanie nosem – Wdychanie powietrza przez nos umożliwia wykorzystanie tlenku azotu (NO), który jest produkowany w naszych zatokach nosowych i rozszerza naczynia krwionośne.

Spożywanie czerwonych buraków – Czerwone buraki zwiększają dostarczenie tlenu i składników odżywczych do mózgu, co poprawia funkcje poznawcze. Buraki można spożywać w każdej postaci: gotowane, pieczone, sok z surowego buraka czy zakwas, jak również w formie ekstraktów, zamkniętych w kapsułce.

Resweratrol – Resweratrol to roślinny polifenol, wykazujący właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Obecny jest w wielu warzywach i owocach, ale najwięcej tego składnika znajdziemy w skórce ciemnych winogron. Resweratrol pomaga w rozszerzaniu naczyń krwionośnych, co poprawia przepływ krwi do mózgu oraz usuwa stany zapalne śródbłonka naczyń, zapobiegając tworzeniu się blaszki miażdżycowej.

L-Karnityna – Pomaga w funkcjonowaniu mitochondriów, które są „fabrykami energii” naszych komórek. Karnityna naturalnie występuje w mięsie czerwonym, drobiu, rybach i produktach mlecznych. W razie potrzeby można ja suplementować w krótkich okresach 2 razy do roku.

Ginkgo biloba (miłorząb japoński) – Wspaniała roślina, która poprawia krążenie mózgowe i dotlenia komórki mózgu. Można stosować w formie herbaty z liści lub skorzystać z bardziej skoncentrowanych ekstraktów roślinnych.
(korzystając ze sprawdzonych i polecanych przeze mnie suplementów, używaj kodu zniżkowego „ZDROWIE”)

 

Ogólne zasady zdrowego stylu życia

Pamiętaj, że nawet najmocniejsze substancje nie zagwarantują Ci dobrego poziomu zdrowia bez stosowania podstawowych zasad zdrowego stylu życia.

Podstawą zdrowego funkcjonowania mózgu oraz całego układu krwionośnego jest zrównoważony styl życia, który obejmuje zarówno dietę, aktywność fizyczną, jak i techniki relaksacyjne. Poniżej przedstawiam kilka kluczowych zaleceń:

Regularna aktywność fizyczna – Codzienny ruch to nie tylko kwestia utrzymania formy, ale także zdrowia naczyń krwionośnych. Ćwiczenia, takie jak szybki spacer, jazda na rowerze, pływanie czy joga, zwiększają przepływ krwi i dotlenienie mózgu, co może przeciwdziałać chorobom neurodegeneracyjnym.

Zdrowa dieta – Odżywianie bogate w antyoksydanty, zdrowe tłuszcze i białko jest kluczowe. Warto zwrócić uwagę na produkty takie jak orzechy, awokado, ryby morskie bogate w kwasy omega-3, oraz jagody. Te składniki odżywcze wspierają funkcje mózgu, chronią przed stresami oksydacyjnymi i wspomagają zdrowie naczyń krwionośnych.

Hydratacja – Prawidłowe nawodnienie jest niezbędne dla utrzymania optymalnej objętości krwi oraz sprawnego krążenia.
Zaleca się picie co najmniej 2 litry wody dziennie, co pomaga w eliminacji toksyn i wspiera metabolizm.

Techniki relaksacyjne i oddechowe – Stres ma bezpośredni wpływ na nasze naczynia krwionośne poprzez wywoływanie skurczów, co może ograniczać przepływ krwi. Regularne praktykowanie medytacji, głębokie ćwiczenia oddechowe, czy techniki mindfulness mogą znacząco obniżyć poziom stresu, poprawiając tym samym krążenie.

Unikanie szkodliwych nawyków – Palenie tytoniu i nadmierne spożycie alkoholu są znanymi czynnikami ryzyka dla wielu chorób, w tym dla zdrowia naczyń krwionośnych. Redukcja tych nawyków, a najlepiej ich całkowite wyeliminowanie, jest kluczowa dla utrzymania dobrego krążenia mózgowego i ogólnego zdrowia.

Regularne kontrole – Monitorowanie stanu zdrowia poprzez regularne wizyty u specjalisty i kontrolowanie poziomu ciśnienia krwi, cholesterolu oraz cukru we krwi może zapobiegać wielu problemom zdrowotnym.

Te zasady, konsekwentnie stosowane, znacząco poprawią jakość życia i funkcjonowanie mózgu, zmniejszając ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych.

Zalecane nagrania na kanale, dotyczące omawianych kwestii:

Ćwiczenia na krążenie mózgoweKrążenie, szumy uszne

Picture of Natalia Samarec

Natalia Samarec

Medycyna naturalna wykorzystuje bogactwo naturalnych składników, takich jak woda źródlana, sole mineralne, błota lecznicze, zioła, aby wspierać zdrowie fizyczne, emocjonalne i psychiczne człowieka.

Zapoznanie się z podstawami medycyny naturalnej to fascynująca podróż do odkrywania potencjału natury i jej wpływu na zdrowie i dobre samopoczucie. Niezależnie od tego, czy chcesz poprawić swoje zdrowie, zwiększyć świadomość czy pomagać innym, zdobycie wiedzy na ten temat otworzy przed Tobą nowe perspektywy.

Popularne Posty

Kryzys Ozdrowieńczy
Nietolerancja Histaminy
Krążenie mózgowe

Zapisz się do Newslettera!